BERISHAJ FITOI MEDALJEN E ARTË NË TURNEUN G2 NË BELGJIKË

Përfaqësuesja malazeze e taekwondo-së Andrea Berishaj fitoi medaljen e artë në turneun e të rinjve G2 Belgian Open në Lomel.

Anëtarja e Besës në trofe në kategorinë deri në 59 kilogramë ka arritur katër triumfe.

Ajo ishte e lirë në turin e parë, ndërsa në të dytin eliminoi australianen Amaril Evans.

Pasuan fitore bindëse ndaj përfaqësueses së Holandës dhe Polonisë, ndërsa në ndeshjen për medalje të artën ajo festoi ndaj francezes Fatima Mendy.

Kjo është medalja e saj e tretë këtë vit nga turnetë ndërkombëtare, pasi fitoi medaljen e argjendtë në Slloveni dhe të bronzit në Sofje.

Vitin e kaluar ajo ishte kampione e Ballkanit dhe fitoi medalje të bronztë në Kampionatin Evropian për kategoritë olimpike në Riga.

Angjella Berishaj, performancën në Lomel, në konkurrencën e seniorëve, përfundoi në raundin e dytë.

Turneu G2 mblodhi së bashku 1,300 juniorë dhe kadetë dhe 764 të moshuar nga 89 vende.

SHARE