Sallatë me avokado dhe karkaleca

Shrimp salad with avocado and arugula

Edhe avokado, edhe karkaleca, pra edhe akullore edhe çokollatë! Mos e lini pa provuar këtë sallatë!

Përbërësit

 • 600 gram karkaleca të qëruar
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • 2 avokado të prera në feta-feta
 • Kripë, piper
 • ½ qepë e kuqe
 • ½ lakër e grirë imët ose rukola(sipas dëshires).
 • Për salcën:
 • 3 lugë gjelle vaj ulliri
 • 3 lugë gjelle lëng limoni
 • ¼ lugë çaji fara kumini
 • ¼ lugë çaji kripë
 • ¼ lugë çaji me piper të zi.

Udhëzimet

 1. Përbërësit e salcës i përzieni bashkë në një tas dhe i lini mënjanë.
 2. Zieni karkalecat për 5 minuta në një tenxhere.
 3. Në një tas të madh bashkoni lakrën, avokadon dhe qepën. Shtoni pak kripë, piper dhe vajin e ullirit.
 4. I përzieni mirë.
 5. Shtoni karkalecat dhe në fund shtoni salcën.
 6. I përzieni të gjitha bashkë dhe sallata është gati për t’u shijuar!
 7. Ju bëftë mir!
SHARE