Nominimet për çmimet BAFTA 2022

anë shpallur nominimet për çmimet e Akademisë Britanike të Filmit 2022, BAFTA Awards.

Filmat “Dune”, “The Power Of The Dog” dhe “Belfast” kryesojnë nominimet me respektivisht 11, tetë dhe gjashtë nominime përkatëse.

Epika fantastiko-shkencore me protagonist yllin Denis Villeneuve mori një sërë nominimesh teknike, së bashku me një tundje për çmimin kryesor – për filmin më të mirë, ndërsa biografia e errët perëndimore e Jane Campion dhe biografia irlandeze e Kenneth Branagh pasojnë listën me nga tetë dhe gjashtë nominime respektivisht.

Çmimet BAFTA (Foto: Rex/Shutterstock)

Ndërsa Akademia njohu edhe një herë tre gra në listën e ngushtë të nominimeve për çmimin “Regjisori/ja më i/e mirë e vitit”, nominimet e këtij viti dështuan në zotimin e BAFTA-s për të përmirësuar diversitetin – kjo pasi vetëm shtatë njerëz me ngjyrë janë nominuar, në dallim nga 12 sa ishin vitin e kaluar.

Kujtojmë që prestigjiozja Variety në një artikull të publikuar javë më parë, kishte parashikuar aktoren shqiptare të filmit “Zgjoi”, Yllka Gashin, si kandidate potenciale për t’u nominuar në kategorinë “Aktorja më e mirë e vitit”.

/Telegrafi/

SHARE